A Csete Balázs Általános Iskola részvétele
a Nemzetközi Roma Mentor Projektben

Iskolánk a 2010/2011 tanévben sikeresen pályázott a Bhim Rao Egyesület által meghirdetett Roma Mentor Projektre, ezáltal többek között lehetőségünk nyílik arra is (a különböző anyagok és eszközök vásárlásán, valamint kulturális eseményeken való részvételen túl), hogy ismert roma művészek, hírességek jöjjenek el az iskolánkba. Az előző tanévben Makula György őrnagy, az ORFK szóvivője, az idei tanévben pedig Kállai Henrik festőművész volt a támogatott csoport mentora.
Roma Mentor Projekt
A Roma Mentor Projekt egy nemzetközi összefogás része. Magyarországon az OSI (Open Society Institute, amely húsz európai országban, sőt Magyarországon is székelő Szükségalap) és a Bhim Rao Egyesület közös munkája, amely arra hivatott, hogy a  válság okozta gazdasági és szociális feszültségek által felgyülemlett problémákat kezelje az elmaradott térségekben, Magyarországon is. Ezen tevékenység egyik részterülete, hogy a roma és nem roma gyerekeket közös programok segítségével összekovácsolják, a roma kultúrával megismerkedjenek színvonalas iskolai foglalkozások keretében, csoportos formában.
Roma Mentor Projekt
A csoporthoz nemzetközi megfigyelők érkeznek, interjút készítenek, amely szerepelni fog a Projekt öt országot összefogó kutatómunkáját bemutató nemzetközi digitális könyvben, aminek anyagát eljuttatják az Európai Parlamentnek is Brüsszelbe. Magyarországon 15 intézmény vesz részt ebben a Projektben, Jász- Nagykun-Szolnok megyéből csak a mi iskolánk. A Bhim Rao Egyesülettől is ellátogatnak az iskolánkban működő csoporthoz, hogy megfigyeljék, zökkenőmentesen zajlanak-e a munkálataink, milyen a mentor, a pedagógusok és az iskola kapcsolata.
Tavaly a drogprevencióra, az idei tanévben pedig a művészeti tevékenységre fókuszált a program. A záró foglalkozásunk fő tevékenysége egy cigány graffiti készítése volt, amelynek ihletét a cigány eredetmonda, a Nap és a Hold meséje adta. A produktum a harmadik emeleten, az aulában készült el. Leleplezése ünnepélyes keretek között történt, az iskolavezetés, pedagógusok, szülők, hozzátartozók részvételével.

Ládi Klára
Pincziné Balla Magdolna